Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha35) - en to tr translation catalogue (380 entries)

en: photos
tr: fotoğraflar

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Images
tr: Resimler

en: weight
tr: ağırlık

en: title
tr: başlık

en: size
tr: boyut

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: required
tr: gerekli

en: Article
tr: Makale

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Quantity
tr: Miktar

en: error
tr: hata

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Project
tr: Proje

en: Categories
tr: Kategoriler

en: updated
tr: güncellendi

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Place
tr: Yer

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Types
tr: Tipler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Single
tr: Tekli

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Field
tr: Alan

en: category
tr: kategori

en: Label
tr: Etiket

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Time
tr: Zaman

en: Setup
tr: Kurulum

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: Modules
tr: Modüller

en: Manage
tr: Yönetim

en: Menu
tr: Menü

en: Event
tr: Olay

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: blogs
tr: bloglar

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Paths
tr: Yollar

en: Taxonomy settings
tr: Sınıflandırma Ayarları

en: blog
tr: ağ günlüğü (blog)

en: type
tr: tür

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: status
tr: durum

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Data type
tr: Veri türü

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: View type
tr: Görünüm türü

en: Page
tr: Sayfa

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Comment
tr: Yorum

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Role name
tr: Rol adı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: item
tr: öğe

en: Warning
tr: Uyarı

en: Items
tr: Öğeler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: System
tr: Sistem

en: customer
tr: müşteri

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: email
tr: e-posta

en: Invoice
tr: Fatura

en: Code
tr: Kod

en: Store
tr: Mağaza

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: Example
tr: Örnek

en: Table
tr: Tablo

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Color
tr: Renk

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Class
tr: Sınıf

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Online
tr: Çevrim içi / Yayında

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tab
tr: Sekme

en: Option
tr: Seçenek

en: Order
tr: Sıralama

en: Integer
tr: Tamsayı

en: text
tr: metin

en: Duration
tr: Süre

en: Property
tr: Özellik

en: City
tr: Şehir

en: miles
tr: mil

en: Full
tr: Tam

en: Condition
tr: Koşul

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Hidden
tr: Gizli

en: create
tr: oluştur

en: seconds
tr: saniye

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Japanese
tr: Japonca

en: menu
tr: menü

en: update
tr: güncelle

en: Role settings
tr: Rol ayarları

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Map
tr: Harita

en: Node settings
tr: Düğüm ayarları

en: author
tr: yazar

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: People
tr: Kişiler

en: warning
tr: uyarı

en: Reference
tr: Kaynak

en: or
tr: ya da

en: Requirements
tr: Gereklilikler

en: Books
tr: Kitaplar

en: duration
tr: süre

en: Missing
tr: Kayıp

en: Max
tr: Maks

en: Installed
tr: Kurulu

en: address
tr: adres

en: Product
tr: Ürün

en: Balance
tr: Bakiye

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: New
tr: Yeni

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Add type
tr: Tür ekle

en: Edit type
tr: Türü düzenle

en: image
tr: imaj

en: comment
tr: yorum

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Questions
tr: Sorular

en: Information
tr: Bilgi

en: Recipe
tr: Tarif

en: Ingredients
tr: İçindekiler

en: Recipes
tr: Tarif

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Menus
tr: Menüler

en: Created new vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü oluşturuldu.

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Float
tr: Kesirli

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Distance
tr: Uzaklık

en: parent
tr: üst

en: Barcode
tr: Ürün Kodu

en: Used
tr: Kullanılmış

en: info
tr: bilgi

en: Address settings
tr: Adres ayarları

en: Generate content
tr: İçerik oluştur

en: Telephone
tr: Telefon

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Finnish
tr: Fince

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezya dili

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Machine name
tr: Makine adı

en: types
tr: tipler

en: Data
tr: Veri

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: Extract
tr: Çıkart

en: Reports
tr: Raporlar

en: Data types
tr: Veri türleri

en: Report
tr: Rapor

en: Report settings
tr: Rapor seçenekleri

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: View settings
tr: Görünüm (View) ayarları

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Steps
tr: Adımlar

en: amount
tr: bedel

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: Show details
tr: Ayrıntıları göster

en: Discussion
tr: Tartışma

en: COD
tr: Kapıda Ödeme

en: Somali
tr: Somali dili

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Properties
tr: Özellikler

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Temporary
tr: Geçici

en: color
tr: renk

en: location
tr: konum

en: Withdrawn
tr: Çekildi

en: Mappings
tr: Eşlemeler

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Course
tr: Kurs

en: Quiz
tr: Sınav

en: Media settings
tr: Medya ayarları

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Min
tr: Enaz

en: View details
tr: Ayrıntıları gör

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Form type
tr: Form türü

en: Conversation
tr: Görüşme

en: Poster
tr: Gönderen

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Welsh
tr: Galce

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Cambodian
tr: Kamboçya dili

en: Latvian
tr: Letonca

en: Malagasy
tr: Malgaşça

en: Marshallese
tr: Marshall Adaları dili

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Burmese
tr: Burmaca

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Sudanese
tr: Sudan dili

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Thai
tr: Tay dili

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: language
tr: dil

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: Names
tr: İsimler

en: Emergency
tr: Acil durum

en: Field description
tr: Alan açıklaması

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: References
tr: Başvurular

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: Library
tr: Kütüphane

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: List (text)
tr: Liste (metin)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
tr: Etiketlerde izin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Available menus
tr: Kullanılabilir menüler

en: Default group
tr: Varsayılan grup

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Energy
tr: Enerji

en: media
tr: medya

en: Default tags
tr: Ön tanımlı etiketler

en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

en: Filipino
tr: Filipin dili

en: Media Library
tr: Medya Kütüphanesi

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
tr: Bu alanın içerebileceği muhtemel değerler. Her değer için, anahtar|etiket biçiminde her satıra bir değer girin.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
tr: Anahtar saklanan değerdir. Etiket, görüntülenen değerlerde ve düzenleme formlarında kullanılır.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
tr: Etiket seçime bağlıdır: eğer satırda tek bir yazı varsa, hem anahtar hem de etiket olarak kullanılır.

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Custom block
tr: Özel blok

en: Completed.
tr: Tamamlandı.

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Field instance
tr: Alan örneği

en: Datetime
tr: Tarih/Saat

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Organizers
tr: Düzenleyiciler

en: There was a problem creating field %label: @message
tr: %label alanı oluşturulurken bir sorun oluştu: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
tr: Harf, rakam ve alt-çizgilerden oluşan özgün bir makina adı.

en: Easy
tr: Kolay

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

en: Provides a simple link field type.
tr: Basit bir bağlantı alanı tipi sağlar.

en: Physical address of the item.
tr: Öğenin fiziki adresi.

en: @entity_type selection
tr: @entity_type seçimi

en: Hard
tr: Zor

en: Defines a field type for telephone numbers.
tr: Telefon numaraları için bir alan tipini tanımlar.

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Menu machine name
tr: Menünün makine adı

en: Default field
tr: Varsayılan alan

en: Display author and date information
tr: Yazar ve tarih bilgilerini görüntüleyin

en: Q&A
tr: Soru&Cevap

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
tr: Bu modül deneyseldir. <a href=":url">Deneysel modüller</a> yalnızca test amacıyla sağlanmıştır. Kullanmanızın sorumluluğu size aittir.

en: Module overviews
tr: Modüle genel bakış bilgileri

en: Media source
tr: Medya kaynağı

en: Recipe category
tr: Tarif kategorisi

en: Select @label
tr: @label seç

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
tr: Medya öğelerinin oluşturulmasını, yapılandırılmasını ve görüntülenmesini yönetir.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
tr: Mevcut medya öğelerini daha kolay bulup kullanmak için medya listesini ek özelliklerle geliştirir.

en: JSON:API settings
tr: JSON:API ayarları
