Schema.org Blueprints Experimental (1.0.0-alpha11) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Message type
fr: Type de message

en: Medium
fr: Moyen

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'usager en dessous du champ dans le formulaire d'édition.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: Status message
fr: Message d'état

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Paragraph type
fr: Type de paragraphe

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu
