Script Junkie (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (22 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Roles
id: Peran

en: Code
id: Kode

en: Other
id: Lainnya

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Scope
id: Lingkup

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: About
id: Tentang
