Script Junkie (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: edit
it: modifica

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Code
it: Codice

en: Other
it: Altro

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Scope
it: Portata

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Aggiungi se il seguente codice PHP restituisce un valore <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo per utenti esperti).

en: About
it: Informazioni

en: Add to every page except the listed pages.
it: Aggiungi ad ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Add to the listed pages only.
it: Aggiungi solo alle pagine elencate.
