Single Directory Components (1.0.0) - en to fr translation catalogue (8 entries)

en: General
fr: Général

en: About
fr: À propos

en: Single Directory Components is a module that aims to simplify the front-end development workflow, and improve maintainability of core and contrib themes. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Single Directory Components module</a>.
fr: Le module Single Directory Components permet de simplifier le processus de développement front-end et d'améliorer la maintenabilité du cœur ainsi que des thèmes contribués. Pour plus d'informations, consulter la <a href=":docs">documentation en ligne du module Single Directory Components</a>.

en: Single Directory Components introduces the concept of UI components to Drupal core. A component is a combination of a Twig template, stylesheets, scripts, assets, and metadata, that live in the same directory. Components represent an encapsulated and re-usable UI element.
fr: Single Directory Components introduit le concept de composants d'interface pour le cœur de Drupal. Un composant est la combinaison d'un template Twig, de feuilles de style, de scripts, de ressources et de métadonnées réunis dans le même répertoire. Les composants représentent un élément d'interface encapsulé et réutilisable.

en: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduce the number of framework implementation details required to put templated HTML, CSS, and JS in a Drupal page. They also define explicit component APIs, and provide a methodology to replace a component provided upstream (in a parent theme or module).
fr: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> réduit le nombre de détails d'implémentation du framework à connaître pour intégrer des gabarits HTML, CSS et JS dans une page Drupal. Il définit également une API de composants explicites et offre une méthodologie pour remplacer un composant fourni en amont (dans un thème parent ou un module).

en: - Description not available -
fr: - Description indisponible -

en: Allows discovery and rendering of self-contained UI components.
fr: Permet la découverte et le rendu de composants d'interface autonomes.

en: All Components
fr: Tous les composants
