Single Directory Components (1.0.0) - en to pt translation catalogue (8 entries)

en: General
pt: Geral

en: About
pt: Sobre

en: Single Directory Components is a module that aims to simplify the front-end development workflow, and improve maintainability of core and contrib themes. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Single Directory Components module</a>.
pt: Single Directory Components é um módulo que visa simplificar o fluxo de trabalho de desenvolvimento de front-end e melhorar a capacidade de manutenção do core e temas de contribuição. Para obter mais informações, consulte a <a href=":docs">documentação online do módulo Single Directory Components</a>.

en: Single Directory Components introduces the concept of UI components to Drupal core. A component is a combination of a Twig template, stylesheets, scripts, assets, and metadata, that live in the same directory. Components represent an encapsulated and re-usable UI element.
pt: Os Single Directory Components introduz o conceito de componentes de interface do utilizador no core do Drupal. Um componente é uma combinação dum modelo Twig, folhas de estilo, scripts, recursos e metadados que residem na mesma diretoria. Os componentes representam um elemento de UI encapsulado e reutilizável.

en: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduce the number of framework implementation details required to put templated HTML, CSS, and JS in a Drupal page. They also define explicit component APIs, and provide a methodology to replace a component provided upstream (in a parent theme or module).
pt: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduzem o número de detalhes de implementação de estrutura necessários para colocar HTML, CSS e JS numa página Drupal. Também definem APIs de componentes explícitos e fornecem uma metodologia para substituir um componente fornecido upstream (num tema ou módulo pai).

en: - Description not available -
pt: - Descrição indisponivel -

en: Allows discovery and rendering of self-contained UI components.
pt: Permite a descoberta e renderização de componentes de IU independentes.

en: All Components
pt: Todos os componentes
