Single Directory Components (1.0.0) - en to uk translation catalogue (9 entries)

en: General
uk: Загальне

en: About
uk: Про модуль

en: Single Directory Components
uk: Компоненти єдиного каталогу

en: Single Directory Components is a module that aims to simplify the front-end development workflow, and improve maintainability of core and contrib themes. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Single Directory Components module</a>.
uk: Компоненти єдиного каталогу — це модуль, який має на меті спростити робочий процес розробки інтерфейсу та підвищити придатність до обслуговування ядра і додаткових тем. Для отримання додаткової інформації перегляньте <a href=":docs">онлайн-документацію для модуля Компоненти єдиного каталогу</a>.

en: Single Directory Components introduces the concept of UI components to Drupal core. A component is a combination of a Twig template, stylesheets, scripts, assets, and metadata, that live in the same directory. Components represent an encapsulated and re-usable UI element.
uk: Компоненти єдиного каталогу вводять концепцію компонентів інтерфейсу користувача в ядро ​​Drupal. Компонент — це поєднання шаблону Twig, таблиць стилів, сценаріїв, ресурсів і метаданих, які знаходяться в одному каталозі. Компоненти являють собою інкапсульований елемент інтерфейсу користувача, який можна використовувати повторно.

en: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduce the number of framework implementation details required to put templated HTML, CSS, and JS in a Drupal page. They also define explicit component APIs, and provide a methodology to replace a component provided upstream (in a parent theme or module).
uk: <a href=":sdc-docs">Компоненти єдиного каталогу</a> зменшують кількість складових реалізації фреймворку, необхідних для розміщення шаблонів HTML, CSS і JS на сторінці Drupal. Вони також визначають відкриті API компонентів і надають методологію для заміни компонента, наданого зверху (у батьківській темі чи модулі).

en: - Description not available -
uk: - Опис недоступний -

en: Allows discovery and rendering of self-contained UI components.
uk: Дозволяє виявляти та відтворювати самодостатні компоненти інтерфейсу користувача.

en: All Components
uk: Всі компоненти
