Single Directory Components (2.0.0-alpha4) - en to de translation catalogue (7 entries)

en: General
de: Allgemein

en: About
de: Über

en: Core (Experimental)
de: Kernsystem (Experimentell)

en: Single Directory Components
de: Einzelne Verzeichniskomponenten

en: Single Directory Components is a module that aims to simplify the front-end development workflow, and improve maintainability of core and contrib themes. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Single Directory Components module</a>.
de: Single Directory Components ist ein Modul, das den Workflow der Frontend-Entwicklung vereinfachen und die Wartbarkeit von Themes, die vom Kernsystem und der Community bereitgestellt werden, verbessern soll. Weitere Informationen finden Sie in der <a href=":docs">Online-Dokumentation des Moduls Single Directory Components</a>.

en: Single Directory Components introduces the concept of UI components to Drupal core. A component is a combination of a Twig template, stylesheets, scripts, assets, and metadata, that live in the same directory. Components represent an encapsulated and re-usable UI element.
de: Single Directory Components führt das Konzept der UI-Komponenten in Drupals Kernsystem ein. Eine Komponente ist eine Kombination aus einer Twig-Vorlage, Stylesheets, Skripten, Assets und Metadaten, die sich im selben Verzeichnis befinden. Komponenten stellen ein gekapseltes und wieder verwendbares UI-Element dar.

en: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduce the number of framework implementation details required to put templated HTML, CSS, and JS in a Drupal page. They also define explicit component APIs, and provide a methodology to replace a component provided upstream (in a parent theme or module).
de: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduzieren die Anzahl der Framework-Implementierungsdetails, die erforderlich sind, um HTML-, CSS- und JS-Vorlagen in eine Drupal-Seite einzubauen. Sie definieren auch explizite Komponenten-APIs und bieten eine Methodik zum Ersetzen einer Komponente, die in einem übergeordneten Theme oder Modul bereitgestellt wird.
