Single Directory Components (2.0.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (6 entries)

en: General
nl: Algemeen

en: About
nl: Over

en: Core (Experimental)
nl: Core (Experimenteel)

en: Single Directory Components is a module that aims to simplify the front-end development workflow, and improve maintainability of core and contrib themes. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Single Directory Components module</a>.
nl: Single Directory Components is een module die de front-end-workflow vereenvoudigt en het onderhoud van thema's verbetert. Zie voor meer informatie de <a href=":docs">online documentatie voor de Single Directory Components-module</a>.

en: Single Directory Components introduces the concept of UI components to Drupal core. A component is a combination of a Twig template, stylesheets, scripts, assets, and metadata, that live in the same directory. Components represent an encapsulated and re-usable UI element.
nl: Single Directory Components introduceert het concept van UI-componenten in Drupal. Een component is een combinatie van een Twig-template met stylesheets, scripts, assets en metadata die in dezelfde map staan. Componenten zijn afgebakende en herbruikbare UI-elementen.

en: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> reduce the number of framework implementation details required to put templated HTML, CSS, and JS in a Drupal page. They also define explicit component APIs, and provide a methodology to replace a component provided upstream (in a parent theme or module).
nl: <a href=":sdc-docs">Single Directory Components</a> beperken het aantal framework-details die geïmplementeerd moeten worden om HTML-templates, CSS en JS in een Drupal-pagina te plaatsen. Ze definiëren ook API's voor het component en een methodiek om een component te overschrijven (uit een basisthema of module).
