Search API (8.x-1.11) - en to fi translation catalogue (132 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: enabled
fi: käytössä

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: all
fi: kaikki

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: none
fi: ei yhtään

en: Name
fi: Nimi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Default
fi: Oletus

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Total
fi: Yhteensä

en: Configure
fi: Määrittele

en: Options
fi: Valinnat

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Done
fi: Tehty

en: Page
fi: Sivu

en: Database
fi: Tietokanta

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Field ID
fi: Kentän ID

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Fields
fi: Kentät

en: Count
fi: Laskuri

en: Maximum
fi: Suurin

en: Processors
fi: Prosessorit

en: Transliteration
fi: Transliteraatio

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: String
fi: Merkkijono

en: Last
fi: Viimeinen

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Operator
fi: Operaattori

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Tracker
fi: Seuranta

en: Sort by
fi: Lajittele

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Languages
fi: Kielet

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: or
fi: tai

en: Read only
fi: Vain luku

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Minimum
fi: Pienin

en: Index
fi: Indeksi

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Hide
fi: Piilossa

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: Add server
fi: Lisää palvelin

en: Server
fi: Palvelin

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: empty
fi: tyhjä

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Search content
fi: Hae sisältöjä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Data types
fi: Tietotyypit

en: and
fi: ja

en: field
fi: kenttä

en: Cache options
fi: Välimuistin optiot

en: Relevance
fi: Paremmuusjärjestys

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Bundles
fi: Paketit

en: Is one of
fi: On yksi

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Sum
fi: Summa

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: HTML filter
fi: HTML-suodatin

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fi: Vain ne sanat, joissa on vähintään näin monta merkkiä indeksoidaan. Pienempi luku tuottaa parempia hakutuloksia, mutta myös suuremman tietokannan. Jokaisessa haussa tulee olla vähintään yksi sana, joka on näin pitkä tai pidempi.

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Indexed
fi: Indeksoitu

en: The changes were successfully saved.
fi: Muutokset tallennettu onnistuneesti.

en: Add index
fi: Lisää indeksi

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Save and add fields
fi: Tallenna ja lisää kenttiä

en: Machine name: @name
fi: Koneluettava nimi: @name

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: Master
fi: Isäntä

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Bypass access checks
fi: Ohita oikeuksien tarkistus

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fi: Sekunteina aika jona raakakyselyiden tulokset tulee välimuistittaa.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fi: Sekunteina aika jona tuotettu HTML tuloste tulee välimuistittaa.

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: Tracker settings
fi: Seurannan asetukset
