Search API (8.x-1.17) - en to nl translation catalogue (163 entries)

en: Title
nl: Titel

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: all
nl: alle

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Total
nl: Totaal

en: Configure
nl: Instellen

en: Options
nl: Opties

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Done
nl: Gereed

en: Page
nl: Pagina

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Roles
nl: Rollen

en: Field ID
nl: Veld-ID

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Count
nl: Aantal

en: Data Type
nl: Gegevenssoort

en: Desc
nl: Aflopend

en: Transliteration
nl: Transliteratie

en: General
nl: Algemeen

en: String
nl: Tekenreeks

en: Last
nl: Laatste

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Processor settings
nl: Verwerker-instellingen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Languages
nl: Talen

en: First
nl: Eerste

en: Limit
nl: Limiet

en: Server name
nl: Servernaam

en: Role filter
nl: Rolfilter

en: or
nl: of

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Remove field
nl: Veld verwijderen

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Exceptions
nl: Uitzonderingen

en: Exception
nl: Uitzondering

en: Hide
nl: Verbergen

en: Language code
nl: Taalcode

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef tenminste één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: Add server
nl: Server toevoegen

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: empty
nl: leeg

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Field settings
nl: Veldinstellingen

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Data types
nl: Gegevenssoorten

en: and
nl: en

en: field
nl: veld

en: Character set
nl: Tekenset

en: Cache options
nl: Cache-opties

en: Relevance
nl: Relevantie

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Bundles
nl: Bundels

en: Is one of
nl: Is een van

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Sum
nl: Som

en: Cancel changes
nl: Annuleer wijzigingen

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: not
nl: niet

en: Break lock
nl: Ontgrendelen

en: The length of time raw query results should be cached.
nl: Hoe lang onbewerkte query-resultaten gecached moeten worden.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
nl: De tijdsduur dat de HTML-uitvoer gecached moet worden.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: HTML filter
nl: HTML-filter

en: Edit field
nl: Veld bewerken

en: Minimum word length to index
nl: Minimumwoordlengte voor indexering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
nl: Het aantal tekens waaruit een woord moet bestaan om geïndexeerd te worden. Een lager aantal tekens levert een betere kwaliteit van de resultaten op, maar ook een grotere database. Iedere zoekopdracht moet minstens één trefwoord met het hier opgegeven minimum aantal tekens bevatten.

en: Simple CJK handling
nl: Eenvoudige CJK-bewerking

en: Item ID
nl: Item-ID

en: Indexed
nl: Geïndexeerd

en: More like this
nl: Zie ook

en: The changes were successfully saved.
nl: De wijzigingen zijn succesvol opgeslagen.

en: Add index
nl: Index toevoegen

en: URL field
nl: URL-veld

en: Highlight
nl: Accentueren

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Save and add fields
nl: Opslaan en velden toevoegen

en: Machine name: @name
nl: Systeemnaam: @name

en: Exposed
nl: Zichtbaar gemaakt

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: Autocomplete settings
nl: Instellingen voor automatisch aanvullen

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Index now
nl: Nu indexeren

en: Successfully indexed 1 item. | Successfully indexed @count items.
nl[0]: 1 item geïndexeerd.
nl[1]: @count items geïndexeerd.

en: Ignore case
nl: Hoofdlettergevoeligheid negeren

en: Direct query
nl: Directe query

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Fulltext search
nl: Zoeken in volledige tekst

en: doesn't contain
nl: bevat geen

en: Asc
nl: Oplopend

en: Content access
nl: Toegang tot inhoud

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Gebruikers kunnen meerdere waarden in de vorm van 1+2+3 (voor OR) of 1,2,3 (voor AND) invullen als dit geselecteerd is.

en: Aggregated fields
nl: Geaggregeerde velden

en: Find similar content.
nl: Vind vergelijkbare inhoud.

en: Aggregation type
nl: Aggregatietype

en: Task type
nl: Taaktype

en: Rendered entity
nl: Weergegeven entiteit

en: Datasource
nl: Databron

en: Bypass access checks
nl: Toegangscontroles omzeilen

en: Datasources
nl: Databronnen

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
nl: De tijdsduur in seconden dat onbewerkte queryresultaten gecached moeten worden.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
nl: De tijdsduur in seconden dat de HTML-uitvoer gecached moet worden.

en: You have unsaved changes.
nl: Er zijn niet-opgeslagen wijzigingen.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
nl: Staat gebruikers toe om een actie op een of meerdere items toe te passen.

en: Update this item
nl: Dit item bijwerken

en: @indexed/@total indexed
nl: @indexed/@total geïndexeerd

[ctx: items to index]
en: all
nl: alle

en: Queue all items for reindexing
nl: Plaats alle items in de wachtrij voor herindexatie

en: Clear all indexed data
nl: Alle geïndexeerde data wissen

en: Tracker settings
nl: Tracker-instellingen

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: Weight for processor %title
nl: Gewicht voor verwerker %title

en: All except those selected
nl: Alles behalve de geselecteerde

en: My Processor
nl: Mijn verwerker

en: Does … something.
nl: Doet ... iets.

en: Provides links to perform entity operations.
nl: Biedt links om entiteitsbewerkingen uit te voeren.

en: Processor order
nl: Volgorde verwerker

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
nl: Door deze vergrendeling te verbreken, zullen niet-opgeslagen aanpassingen, die door @user zijn gemaakt, verloren gaan.

en: enabled (<a href=":url">disable</a>)
nl: ingeschakeld (<a href=":url">uitschakelen</a>)

en: Conjunction
nl: samenvoeging

en: Apply to selected items
nl: Toepassen op geselecteerde items

en: The configuration for a single processor
nl: De configuratie voor een enkele verwerker

en: Hint text that appears inside the field when empty.
nl: Suggestie die in het veld staat als het leeg is.
