Search API (8.x-1.33) - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: Title
sv: Titel

en: enabled
sv: aktiverad

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: all
sv: alla

en: Tag
sv: Etikett

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: none
sv: ingen

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Default
sv: Förvald

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Options
sv: Alternativ

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Done
sv: Färdig

en: Page
sv: Sida

en: Database
sv: Databas

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Roles
sv: Roller

en: Field ID
sv: ID för fält

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Count
sv: Antal

en: Maximum
sv: Största

en: Processors
sv: Bearbetare

en: Desc
sv: Fallande

en: Transliteration
sv: Omskrivning

en: General
sv: Allmän

en: Ignore
sv: Ignorera

en: String
sv: Sträng

en: Last
sv: Sista

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Integer
sv: Heltal

en: Tracker
sv: Spårare

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Languages
sv: Språk

en: First
sv: Första

en: Search fields
sv: Sökfält

en: or
sv: eller

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Index
sv: Förteckning

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Exception
sv: Undantag

en: Hide
sv: Dölj

en: Language code
sv: Språkkod

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: product
sv: vara

en: empty
sv: tom

en: Offset
sv: Kompensera

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Search content
sv: Söka efter innehåll

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: and
sv: och

en: field
sv: fält

en: Cache options
sv: Alternativ för cache

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User roles
sv: Användarroller

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Bundles
sv: Paket

en: average
sv: genomsnitt

en: Is one of
sv: Är en av

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Search index
sv: Sökindex

en: Sum
sv: Summa

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: HTML filter
sv: HTML-filter

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sv: Antalet tecken ett ord måste ha för att det skall indexeras. Ett lägre värde betyder bättre sökresultat, men också större databas. Varje sökning måste innehålla minst ett sökord som har denna längd (eller längre).

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Save and add fields
sv: Spara och lägg till fält

en: Machine name: @name
sv: Maskinläsbart namn: @name

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Alt
sv: Alternativ

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Autocomplete settings
sv: Inställningar för automatisk komplettering

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Ignore case
sv: Ignorera skiftläge

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

en: Asc
sv: Stigande

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: Master
sv: Huvud

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: You have unsaved changes.
sv: Du har ändringar som inte sparats.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
sv: Gör det möjligt för användare att tillämpa en åtgärd för ett eller flera objekt.

en: Update this item
sv: Uppdatera detta objekt

en: Provides links to perform entity operations.
sv: Tillhandahåller länkar för att genomföra funktioner på objekt.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
sv: Genom att bryta detta lås kommer ej sparade ändringar gjorda av @user försvinna.

en: Apply to selected items
sv: Applicera på markerade objekt
