Search API (8.x-1.39) - en to he translation catalogue (118 entries)

en: Title
he: כותרת

en: enabled
he: פעיל

en: Status
he: סטטוס

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: disabled
he: מושבת

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Disable
he: השבתה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: all
he: הכל

en: Tag
he: תגית

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Search
he: חיפוש

en: Display settings
he: הגדרות תצוגה

en: none
he: ללא

en: Name
he: שם

en: Field
he: שדה

en: Label
he: תווית

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Add
he: הוספה

en: View
he: צפיה

en: Configure
he: הגדרות

en: Options
he: אפשרויות

en: Separator
he: מפריד

en: Exclude
he: לא לכלול

en: Done
he: בוצע

en: Database
he: בסיס נתונים

en: Never
he: אף פעם

en: Roles
he: תפקידים

en: Field name
he: שם שדה

en: Fields
he: שדות

en: Count
he: כמות

en: Maximum
he: מקסימום

en: Processors
he: מעבדים

en: Transliteration
he: תעתיק

en: General
he: כללי

en: Ignore
he: התעלמות

en: String
he: מחרוזת

en: Last
he: אחרון

en: Save changes
he: שמירת השינויים

en: Operator
he: אופרטור

en: Integer
he: שלם

en: Tracker
he: מעקב

en: Processor settings
he: הגדרות מעבד

en: Languages
he: שפות

en: First
he: ראשון

en: Search fields
he: שדןת חיפוש

en: or
he: או

en: URI
he: כתובת URI

en: Add field
he: הוספת שדה

en: Remove field
he: הסרת שדה

en: Decimal
he: דצימלי

en: Minimum
he: מינימום

en: Index
he: אינדקס

en: Exceptions
he: יוצאים מהכלל

en: Hide
he: הסתרה

en: Language code
he: קוד השפה

en: Server
he: שרת

en: Unavailable
he: לא זמין

en: Expand
he: הרחב

en: empty
he: ריק

en: contains
he: מכיל

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Item language
he: שפת פריט

en: Field settings
he: הגדרות שדה

en: Ordered list
he: רשימה מסודרת

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: and
he: וגם

en: field
he: שדה

en: Cache options
he: אפשרויות מטמון

en: Entity type
he: סוג ישות

en: User roles
he: תפקידי משתמש

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Boolean
he: בוליאני

en: Is one of
he: הינו אחד מתוך

en: Is empty (NULL)
he: ריק (NULL)

en: not empty
he: לא ריק

en: Search index
he: חיפוש באינדקס

en: Sum
he: סְכוּם

en: Strip HTML tags
he: הסר תגיות HTML

en: Simple separator
he: מפריד פשוט

en: Is all of
he: הינו כל

en: Is none of
he: איננו אף אחד מ-

en: not
he: איננו

en: Break lock
he: שבור נעילה

en: No caching of Views data.
he: אין מטמון לנתוני היבטים.

en: The length of time raw query results should be cached.
he: משך הזמן שיש לשמור תוצאות גולמיות של שאילתה במטמון.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
he: משך הזמן שיש לשמור פלט HTML מעובד במטמון.

en: Placeholder
he: שומר מקום

en: HTML filter
he: מסנן HTML

en: Edit field
he: עריכת שדה

en: Minimum word length to index
he: אורך מילה מינימלי למיפתוח

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
he: מספר האותיות המינימלי שיש למילה במפתח. ערך נמוך ייתן תוצאות טובות יותר, אך מבנה הנתונים יהיה גדול יותר. כל שאילתא חייבת להכיל לפכות מילה אחת באורך זה לפחות.

en: Simple CJK handling
he: טיפול בשפות מזרח אסיאתיות

en: Dependencies
he: תלויות

en: Operations links
he: קישורים תפעוליים

en: Save and add fields
he: שמירה והוספת שדות

en: Collapse
he: כיווץ

en: Is not empty (NOT NULL)
he: לא ריק, מכיל ערך כלשהו (NOT NULL)

en: Bulk update
he: עדכון גורף

en: Index now
he: בניית אינדקס עכשיו

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Fulltext search
he: חיפוש טקסט מלא

en: Rewrite results
he: שכתוב התוצאות

en: Rendered entity
he: ישות מרונדרת

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
he: משך הזמן בשניות בו יישמרו במטמון תוצאות גולמיות לשאילתות

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
he: משך הזמן בשניות שבו יישמר במטמון פלט HTML מרונדר (rendered).

en: You have unsaved changes.
he: יש שינויים שעדיין לא נשמרו.

en: Apply to selected items
he: יישום על הפריטים שנבחרו
