Search API (8.x-1.40) - en to cs translation catalogue (120 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: enabled
cs: zapnuto

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Disable
cs: Vypnout

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: all
cs: vše

en: Tag
cs: Štítek

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: none
cs: žádné

en: Name
cs: Jméno

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Default
cs: Výchozí

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Configure
cs: Nastavení

en: Options
cs: Možnosti

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Done
cs: Hotovo

en: Database
cs: databáze

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Roles
cs: Role

en: Field value
cs: Hodnota pole

en: Field name
cs: Název pole

en: Fields
cs: Pole

en: Count
cs: Počet

en: Processors
cs: Procesory

en: General
cs: Obecné

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: String
cs: Řetězec

en: Last
cs: Poslední

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Operator
cs: Operátor

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Tracker
cs: Sledování příspěvků

en: Languages
cs: Jazyky

en: First
cs: První

en: Search fields
cs: Pole hledání

en: Role filter
cs: Filtr podle role

en: or
cs: nebo

en: Add field
cs: Přidat pole

en: Remove field
cs: Odstranit pole

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Index
cs: Rejstřík

en: Exceptions
cs: Výjimky

en: Exception
cs: Výjimka

en: Hide
cs: Skrýt

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Expand
cs: Rozbalit

en: product
cs: produkt

en: empty
cs: prázdné

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Field settings
cs: Nastavení pole

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: and
cs: a

en: field
cs: pole

en: Entity type
cs: Typ entity

en: User roles
cs: Uživatelské role

en: Supported
cs: Podporováno

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: Cancel changes
cs: Zrušit změny

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Is all of
cs: Všech

en: Is none of
cs: Není žádný z

en: not
cs: ne

en: Break lock
cs: Zrušit zámek

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: HTML filter
cs: HTML filtr

en: Edit field
cs: Upravit pole

en: Minimum word length to index
cs: Minimální délka slova k indexaci

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
cs: Počet znaků, které musí mít slovo, aby bylo indexováno. Nižší číslo znamená lepší výsledky hledání, ale větší databázi. Každý vyhledávací dotaz musí obsahovat alespoň jedno slovo této délky (nebo delší).

en: Simple CJK handling
cs: Zpracování Simple CJK

en: Item ID
cs: ID položky

en: Minimum word length
cs: Minimální délka slova

en: More like this
cs: Více jako toto

en: Dependencies
cs: Závislosti

en: Operations links
cs: Odkazy na operace

en: Save and add fields
cs: Uložit a přidat pole

en: Machine name: @name
cs: Strojový název: @name

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: Collapse
cs: Sbalit

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Content access
cs: Přistup k obsahu

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je zvoleno, uživatelé mohou zadat více hodnot ve tvaru 1+2+3 (pro OR) nebo 1,2,3 (pro AND).

en: Rewrite results
cs: Přepsat výsledky

en: Aggregation type
cs: Typ agregace

en: You have unsaved changes.
cs: Máte neuložené změny.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
cs: Umožňuje uživatelům aplikovat akci na jednu nebo více položek.

en: @label referenced from @field_name
cs: @label odkazovaný z @field_name

en: Apply to selected items
cs: Použít u vybraných položek

en: Hint text that appears inside the field when empty.
cs: Nápověda, která se zobrazí, pokud je pole prázdné.
