Search API Decoupled (1.0.0-alpha40) - en to ru translation catalogue (97 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: Weight
ru: Вес

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Add
ru: Добавить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Page
ru: Страница

en: Filter
ru: Фильтр

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: String
ru: Строка

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Integer
ru: Целое число

en: Full
ru: Полный

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Limit
ru: Предел

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Standard
ru: Стандарт

en: Facet
ru: Фасета

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Index
ru: Индекс

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Values
ru: Значения

en: Context
ru: Контекст

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Columns
ru: Колонки

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Active filters
ru: Активные фильтры

en: Relevance
ru: Релевантность

en: Edit filter
ru: Изменить фильтр

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Boolean
ru: Логическое

en: Greater than or equal
ru: Больше либо равно

en: Less than or equal
ru: Меньше либо равно

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Show title
ru: Показывать надпись

en: Numeric
ru: Числовая

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: Mini
ru: Мини

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Equal
ru: Равный

en: Delete filter
ru: Удалить фильтр

en: Not equal
ru: Не равный

en: Add element
ru: Добавить элемент

en: Search block
ru: Блок поиска

en: Pager type
ru: Тип постраничного навигатора

en: Filter value
ru: Значение фильтра

en: Redirect path
ru: Путь переадресации

en: Use Autocomplete
ru: Использовать автодополнение

en: No results behavior
ru: Поведение при отсутствии результатов

en: Expose filter
ru: Раскрыть фильтр

en: Expose operator
ru: Раскрыть оператор

en: Allow multiple selections
ru: Разрешить множественный выбор

en: Default sort field
ru: Поле сортировки по-умолчанию

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ru: Раскрыть этот фильтр для посетителей и позволить его изменять

en: Show label
ru: Показать метку

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Placeholder text
ru: Текст заполнителя

en: Sortable for @field
ru: Доступность сортировки для поля @field

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Default filter
ru: Фильтр по умолчанию

en: IN operator
ru: Оператор IN

en: Filter by element name
ru: Фильтровать по имени элемента

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
ru: Введенные вручную пути должны начинаться с одного из следующих символов: / ? #

en: Limit the available operators
ru: Ограничить доступные операторы

en: List of available operators
ru: Список доступных операторов
