Search API Decoupled (1.0.0-alpha40) - en to tr translation catalogue (78 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Add
tr: Ekle

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Page
tr: Sayfa

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: String
tr: Dize

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Full
tr: Tam

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Limit
tr: Sınır

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Standard
tr: Standart

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Index
tr: Dizin

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Values
tr: Değerler

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Default sort order
tr: Varsayılan sıralama düzeni

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Filter identifier
tr: Süzgeç tanıtıcısı

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Search block
tr: Arama bloğu

en: Pager type
tr: Sayfalayıcı tipi

en: Filter value
tr: Süzgeç değeri

en: Redirect path
tr: Yeniden yönlendirme yolu

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Expose filter
tr: Süzgeci göster

en: Expose operator
tr: İşleç göster

en: Allow multiple selections
tr: Birden çok seçime izin ver

en: Endpoints
tr: Uçlar

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu süzgeci ziyaretçilere göster

en: Reduce
tr: Azalt

en: Sortable for @field
tr: @field için sıralanabilir

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Default filter
tr: Varsayılan süzgeç

en: IN operator
tr: IN işleci
