Search API Decoupled (1.0.0-alpha41) - en to it translation catalogue (75 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Add
it: Aggiungi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Page
it: Pagina

en: Filter
it: Filtra

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Sortable
it: Ordinabile

en: String
it: Testo

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Expose
it: Esponi

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Integer
it: Intero

en: Full
it: Completo

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Limit
it: Limite

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Decimal
it: Decimale

en: Index
it: Indice

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Values
it: Valori

en: Context
it: Contesto

en: Pager
it: Paginazione

en: Identifier
it: Identificativo

en: Columns
it: Colonne

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Boolean
it: Booleano

en: Greater than or equal
it: Maggiore o uguale di

en: Less than or equal
it: Minore o uguale di

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Numeric
it: Numerico

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: And max
it: E max

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Add element
it: Aggiungi elemento

en: Search block
it: Blocco di ricerca

en: Pager type
it: Tipo di paginatore

en: Filter value
it: Valore del filtro

en: Redirect path
it: Percorso di reindirizzamento

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: Reduce
it: Ridurre

en: Sortable for @field
it: Ordinabile per @field

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Default filter
it: Filtro predefinito

en: IN operator
it: Operatore IN
