Search API Decoupled (1.0.0-alpha41) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Page
ja: ページ

en: Filter
ja: フィルター

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: String
ja: 文字列

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Integer
ja: 整数

en: Full
ja: すべて

en: Search results
ja: 検索結果

en: Limit
ja: 制限

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Sorting
ja: 並び替え

en: Standard
ja: 標準

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Index
ja: インデックス

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Values
ja: 値

en: Context
ja: コンテキスト

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Columns
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Relevance
ja: 関連度

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Numeric
ja: 数値

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: Mini
ja: ミニ

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Add element
ja: 要素を追加

en: Search block
ja: 検索ブロック

en: Pager type
ja: ページャーのタイプ

en: Filter value
ja: フィルター値

en: Redirect path
ja: リダイレクトパス

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Expose filter
ja: フィルターを外部設置

en: Expose operator
ja: オペレーターを外部設置

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択可能にする

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ja: このフィルターを訪問者へ表示し、変更できるようにする

en: Search API index
ja: Search API インデックス

en: Reduce
ja: 減らす

en: Sortable for @field
ja: @fieldで並び替え可能

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Default filter
ja: デフォルトのフィルター

en: IN operator
ja: INオペレーター

en: Filter by element name
ja: 要素名で絞り込み

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
ja: 手動で入力するパスは、次のいずれかの文字から始めなければいけません: / ? #

en: Limit the available operators
ja: 利用可能なオペレーターを制限

en: List of available operators
ja: 利用可能なオペレーターのリスト
