Search API Decoupled (1.0.0-alpha41) - en to nl translation catalogue (84 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Page
nl: Pagina

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: String
nl: Tekenreeks

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Full
nl: Volledig

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Limit
nl: Limiet

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Sorting
nl: Sorteren

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Standard
nl: Standaard

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: Values
nl: Waarden

en: Pager
nl: Paginering

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Columns
nl: Kolommen

en: Default sort
nl: Standaardsortering

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Show title
nl: Titel tonen

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Filter identifier
nl: Filter-ID

en: Min
nl: Minimaal

en: And max
nl: En maximaal

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Delete filter
nl: Filter verwijderen

en: Add element
nl: Element toevoegen

en: Search block
nl: Zoekblok

en: Excluded fields
nl: Uitgesloten velden

en: Pager type
nl: Pagineringstype

en: Filter value
nl: Filterwaarde

en: Redirect path
nl: Doorverwijspad

en: No results behavior
nl: Gedrag bij ontbreken van resultaten

en: Expose filter
nl: Filter zichtbaar maken

en: Expose operator
nl: Operator zichtbaar maken

en: Allow multiple selections
nl: Meervoudige selectie toestaan

en: Endpoints
nl: Eindpunten

en: Between
nl: Tussen

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
nl: Dit filter zichtbaar maken zodat bezoekers het kunnen aanpassen

en: Show label
nl: Label tonen

en: Reduce
nl: Verminder

en: Sortable for @field
nl: Sorteerbaar voor @field

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Default filter
nl: Standaardfilter

en: IN operator
nl: IN-bewerking

en: Base type
nl: Basistype

en: Filter by element name
nl: Op element-naam filteren

en: Enter a part of the element name to filter by.
nl: Voer een deel van de te filteren element-naam in.

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
nl: Handmatig ingevoerde paden moeten starten met een van de volgende tekens: / ? #

en: Limit the available operators
nl: De beschikbare operatoren beperken

en: List of available operators
nl: Lijst van beschikbare operatoren

en: Choose a layout:
nl: Lay-out kiezen:
