Search API Decoupled (1.0.0-alpha42) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Page
id: Halaman

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: String
id: Untai

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Expose
id: Ekspos

en: Filters
id: Filter

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Full
id: Penuh

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Limit
id: Batas

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Standard
id: Standar

en: Loading...
id: Memuat...

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Decimal
id: Desimal

en: Index
id: Indeks

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: Values
id: Nilai

en: Context
id: Kontek

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Identifier
id: Pengenal

en: Columns
id: Kolom

en: Default sort
id: Urutan baku

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Default sort order
id: Dasar pengurutan baku

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: And max
id: Dan mak

en: Search block
id: Blok Pencarian

en: Pager type
id: Jenis pejer

en: Filter value
id: Nilai filter

en: Redirect path
id: Jalur pengalihan

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: Expose operator
id: Tampakan operator

en: Allow multiple selections
id: Diperbolehkan memilih banyak

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
id: Paparkan filter ini kepada pengunjung, untuk memungkinkan mereka mengubahnya

en: Reduce
id: Mengurangi

en: Sortable for @field
id: Dapat diurutkan untuk @field

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Default filter
id: Filter default

en: IN operator
id: Operator IN
