Search API Federated Solr (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: Title
pt: Título

en: Username
pt: Nome de usuário

en: view
pt: ver

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Password
pt: Senha

en: Desc
pt: Decrescente

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: More information
pt: Mais informações

en: Usage
pt: Uso

en: About
pt: Sobre

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Asc
pt: Ascendente

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Master
pt: Principal

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
pt: Serializa linhas de dados de views usando o componente Serializer.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: Basic Authentication
pt: Autenticação Básica

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size
