Search API Federated Solr (8.x-2.0) - en to uk translation catalogue (26 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: view
uk: переглянути

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Password
uk: Пароль

en: Desc
uk: Спад

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: Usage
uk: Використання

en: Search results page title
uk: Заголовок сторінки з результатами пошуку

en: About
uk: Про модуль

en: Number of results
uk: Кількість результатів

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Asc
uk: Зрост

en: No results text
uk: Текст за відсутності результатів

en: Master
uk: Головне

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
uk: Серіалізує рядкові дані виду за допомогою компонента Серіалізатор.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
uk: %name: має перевищувати @max символів.

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
