Search API Federated Solr (8.x-2.1) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Username
it: Nome utente

en: view
it: mostra

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Desc
it: Disc

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Usage
it: Utilizzo

en: About
it: Informazioni

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Master
it: Principale

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
