Search API Federated Solr (8.x-2.4) - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: view
fr: voir

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: More information
fr: Plus d'information

en: Usage
fr: Utilisation

en: Search results page title
fr: Titre de la page des résultats de la recherche

en: About
fr: À propos

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Master
fr: Principal

en: Search API index
fr: Indexe de Search API

en: The URL %url is not valid.
fr: L'URL %url n'est pas valide.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
fr: Sérialise les données de ligne de vues en utilisant le composant Serializer.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
