Search API Federated Solr (8.x-2.4) - en to hu translation catalogue (27 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Username
hu: Felhasználónév

en: view
hu: megtekintés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Password
hu: Jelszó

en: Desc
hu: Csökk

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: More information
hu: További információ

en: Usage
hu: Használat

en: Search results page title
hu: Keresési eredmények oldal címe

en: About
hu: Leírás

en: Number of results
hu: Találatok száma

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Asc
hu: Növ

en: No results text
hu: Eredmények helyett megjelenítendő szöveg

en: Master
hu: Mester

en: The URL %url is not valid.
hu: %url érvénytelen webcím.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
hu: Nézetek adatsorait szerializálja a <em>Serializer</em> komponens használatával.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size
