Search API Federated Solr (8.x-2.8) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: view
tr: görüntüle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Password
tr: Parola

en: Desc
tr: Azalan

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: About
tr: Hakkında

en: Number of results
tr: Sonuç sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Date filter
tr: Tarih filtresi

en: Asc
tr: Artan

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Master
tr: Ana (master)

en: The URL %url is not valid.
tr: %url URL geçerli değil.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
tr: Diziselleştirici bileşenini kullanarak görünümlerin satır verilerini diziselleştirir.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
