Search API Federated Solr (8.x-2.4) - en to de translation catalogue (27 entries)

en: Title
de: Titel

en: Username
de: Benutzername

en: view
de: Ansicht

en: Search
de: Suche

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Password
de: Passwort

en: Desc
de: Absteigend

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Sort by
de: Sortierung

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Enter the terms you wish to search for.
de: Die Begriffe eingeben, nach denen gesucht werden soll.

en: More information
de: Weitere Informationen

en: Usage
de: Verwendung

en: About
de: Über

en: Number of results
de: Anzahl der Ergebnisse

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Date filter
de: Datumsfilter

en: Asc
de: Aufsteigend

en: No results text
de: Text für keine Ergebnisse

en: Search API index
de: Search-API-Index

en: The URL %url is not valid.
de: Die URL %url ist nicht gültig.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
de: Zeilendanten der Ansicht unter Verwendung einer Serialisierungskomponente serialisieren.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size
