Search API Field Map (8.x-1.3) - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: URLs
ja: URL

en: Search
ja: 検索

en: Site name
ja: サイト名

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: More information
ja: 詳細情報

en: Usage
ja: 使用方法

en: About
ja: アバウト

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: The entity type
ja: エンティティタイプ

en: Contains US ASCII characters only
ja: US ASCII 文字のみを含む

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size
