Search API Field Map (8.x-1.5) - en to id translation catalogue (12 entries)

en: Search
id: Pencarian

en: Site name
id: Nama situs

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: More information
id: Informasi selengkapnya

en: Usage
id: Penggunaan

en: About
id: Tentang

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Contains US ASCII characters only
id: Berisi karakter US ASCII saja

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
