Search API Field Map (8.x-2.0) - en to ro translation catalogue (15 entries)

en: Search
ro: Căutare

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: Usage
ro: Utilizare

en: About
ro: Despre

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: The entity type
ro: Tipul entității

en: Contains US ASCII characters only
ro: Conține doar caractere US ASCII

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size
