Search API Pages (8.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (25 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Title
hu: Cím

en: Next
hu: Következő

en: Delete
hu: Törlés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Update
hu: Frissítés

en: Path
hu: Útvonal

en: ID
hu: Azonosító

en: Page
hu: Oldal

en: Your search yielded no results.
hu: A keresett kifejezés nem található.

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Limit
hu: Korlát

en: Style
hu: Stílus

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Search index
hu: Keresési index

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
hu: <ul>
    <li>Érdemes ellenőrizni a helyesírást.</li>
    <li>Az idézőjelek elhagyásával több találat kapható. A <em>"kék törpe"</em> kevesebb találathoz vezethet, mint a <em>kék törpe</em>.</li>
    <li>Az alapértelmezés szerinti <em>AND</em> (és) kapcsolat helyett az <em>OR</em> (vagy) használata jobb eredményre vezethet. A <em>kék törpe</em> kevesebb szövegre illeszkedik, mint a <em>kék OR törpe</em>.</li>
    </ul>

en: Use search
hu: Keresés használata

en: Searched fields
hu: Keresett mezők

en: Search page
hu: Keresési oldal

en: Search pages
hu: Keresési oldalak

en: Add search page
hu: Keresési oldal hozzáadása

en: 1 result found | @count results found
hu[0]: 1 eredmény található
hu[1]: @count eredmény található

en: View modes
hu: Nézetmódok
