Search API Pages (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Your search yielded no results.
fr: Votre recherche n'a retourné aucun résultat.

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Limit
fr: Limite

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Search index
fr: Index de recherche

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fr: <ul>
    <li>Vérifiez que l'orthographe est correcte.</li>
    <li>Supprimez les guillemets autour des expressions pour rechercher chaque mot séparément. <em>garage à vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>&quot;garage à vélo&quot;</em>.</li>
    <li>Envisagez d'élargir votre recherche avec <em>OR</em>. <em>garage OR vélo</em> retournera souvent plus de résultat que <em>garage à vélo</em>.</li>
    </ul>

en: Use search
fr: Utiliser la recherche

en: Searched fields
fr: Champs utilisés pour la recherche

en: Select the fields that will be searched. If no fields are selected, all available fulltext fields will be searched.
fr: Sélectionner les champs à utiliser pour la recherche. Si aucun champ n'est sélectionné, tous les champs plein texte disponibles seront utilisés.

en: Delete search page
fr: Supprimer la page de recherche

en: Search page
fr: Page de recherche

en: Search pages
fr: Pages de recherche

en: Add search page
fr: Ajouter une page de recherche

en: Edit search page
fr: Modifier une page de recherche

en: Create search pages using Search API indexes.
fr: Créer des pages de recherche qui utilisent des indexes de Search API.

en: View modes
fr: Modes d'affichage

en: Search API index
fr: Indexe de Search API

en: Parse mode
fr: Mode d'analyse
