Search API Pages (8.x-1.0-beta3) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Update
it: Aggiorna

en: Path
it: Percorso

en: Page
it: Pagina

en: Your search yielded no results.
it: La ricerca non ha prodotto risultati.

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Limit
it: Limite

en: Style
it: Stile

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Index
it: Indice

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
it: <ul>
    <li>Controlla di non aver fatto errori di battitura</li>
    <li>Rimuovi le virgolette attorno alla frase per cercare ogni parola individualmente. <em>rimessa per bici</em> probabilmente visualizzerà più risultati rispetto a <em>&quot;rimessa per bici&quot;</em>.</li>
    <li>Prova ad allargare la ricerca inserendo <em>OR</em>. <em>rimessa OR bici</em> probabilmente visualizzerà più risultati rispetto a <em>rimessa per bici</em>.</li> </ul>

en: Use search
it: Usa la ricerca

en: Search page
it: Pagina di ricerca

en: Add search page
it: Aggiungi pagina di ricerca

en: View modes
it: View mode
