Search API Solr (4.0.1) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Username
id: Nama pengguna

en: yes
id: ya

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Password
id: Sandi

en: Summary
id: Ringkasan

en: name
id: nama

en: Files
id: Berkas

en: no
id: tidak

en: Page
id: Halaman

en: Up to date
id: Terkini

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Query
id: Kueri

en: Standard
id: Standar

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Select
id: Pilih

en: Index
id: Indeks

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Domains
id: Domain

en: Additional information
id: Informasi tambahan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Asc
id: Urutan turun

en: HTTP method
id: Metode HTTP

en: HTTP Basic Authentication
id: Otentikasi Dasar HTTP

en: A new Solr field type has been installed due to configuration changes. It is advisable to download and deploy an updated config.zip to your Solr server.
id: Jenis bidang Solr baru telah diinstal karena perubahan konfigurasi. Disarankan untuk mengunduh dan menerapkan config.zip yang telah diperbarui ke server Solr Anda.

en: There have been some configuration changes. It is advisable to download and deploy an updated config.zip to your Solr server.
id: Ada beberapa perubahan konfigurasi. Disarankan untuk mengunduh dan menerapkan config.zip yang telah diperbarui ke server Solr Anda.
