Search API Synonym (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Language
pt: Idioma

en: File
pt: Ficheiro

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Synonyms
pt: Sinónimos

en: Settings
pt: Definições

en: Import
pt: Importar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Filter
pt: Filtro

en: active
pt: ativo

en: Authored by
pt: Criado por

en: Merge
pt: Fundir

en: Example
pt: Exemplo

en: Tab
pt: Separador

en: Cron settings
pt: Configurações do Cron

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: author
pt: autor

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: inactive
pt: inativo

en: About
pt: Sobre

en: Word
pt: Palavra

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Import file
pt: Importar ficheiro

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Active status
pt: Estado ativo

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Changed year + month
pt: Ano + mês modificado

en: Changed year
pt: Ano modificado

en: Changed month
pt: Mês modificado

en: Changed day
pt: Dia modificado

en: Changed week
pt: Semana modificada
