Search Autocomplete (2.0.2) - en to ru translation catalogue (58 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Operations
ru: Операции

en: Enabled
ru: Включено

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Search Keywords
ru: Поиск по ключевым словам

en: Options
ru: Опции

en: All
ru: Все

en: Fields
ru: Поля

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Desc
ru: По убыванию

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Human readable name
ru: Удобочитаемое название

en: author
ru: автор

en: Selector
ru: Селектор

en: Apply
ru: Применить

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Alias
ru: Синоним

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Row
ru: Строка

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Path settings
ru: Настройки пути

en: Clear all caches
ru: Очистка кэша

en: Name (raw)
ru: Имя (необработанное)

en: Search Block
ru: Блок поиска

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Minimum keyword size that uncouple autocomplete search
ru: Минимальный размер ключевого слова для появления автодополнения

en: Limit of the autocomplete search result
ru: Ограничение количества результатов

en: Administer Search Autocomplete
ru: управлять Search Autocomplete

en: Access administration panel for autocompletion settings.
ru: иметь доступ к административной панели настроек автодополнения.

en: Use Search Autocomplete
ru: использовать Search Autocomplete

en: HOW - How to display Search Autocomplete suggestions?
ru: КАК - Как отображать предложения Search Autocomplete?

en: WHAT - What to display in Search Autocomplete suggestions?
ru: ЧТО - Что отображать в предложениях Search Autocomplete?

en: Choose which data should be added to autocompletion suggestions.
ru: Выберите информацию, которая должна быть добавлена в предложения автодополнения.

en: ADVANCED - Advanced options
ru: ДОПОЛНИТЕЛЬНО - Дополнительные настройки

en: ID selector for this form
ru: ID-селектор этой формы

en: Please enter the minimum number of character a user must input before autocompletion starts.
ru: Введите минимальное количество символов, которые должен ввести пользователь для вызова формы автодополнения.

en: Auto Submit
ru: Автоотправка

en: If enabled, the form will be submitted automatically as soon as your user choose a suggestion in the popup list.
ru: Если включено, форма будет автоматически отправляться при выборе пользователем предложения из всплывающего списка.

en: Auto Redirect
ru: Автоперенаправление

en: Select a theme for your suggestions
ru: Выберите тему оформления для предложений

en: You have no fields. Add some to your view.
ru: Поля отсутствуют. Добавьте в представление поля.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
ru: Машинное имя должно содержать только латинские буквы, цифры, дефисы и символы подчёркивания.

en: All field aliases must be unique
ru: Все синонимы поля должны быть уникальны

en: Use fields as row data.
ru: Использовать поля как данные строк.

en: Alias for @id
ru: Синоним для @id

en: Alias for ID
ru: Синоним для идентификатора
