Search Autocomplete (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Field
pt: Campo

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Path
pt: Caminho

en: Search Keywords
pt: Palavras-chave de busca

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Tudo

en: Fields
pt: Campos

en: Warning
pt: Aviso

en: Desc
pt: Decrescente

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Human readable name
pt: Nome humanamente legível

en: author
pt: autor

en: Selector
pt: Seletor

en: Apply
pt: Aplicar

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Alias
pt: Apelido

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Row
pt: Linha

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Path settings
pt: Configurações do endereço

en: Clear all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: You have no fields. Add some to your view.
pt: Você não tem nenhum campo. Inclua alguns em sua view.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
pt: O nome de máquina deve conter somente letras, números, traços e sublinhados.

en: All field aliases must be unique
pt: Todos os apelidos de campos devem ser exclusivos

en: Use fields as row data.
pt: Use campos como dados de linha.

en: Alias for @id
pt: Apelido para @id

en: Alias for ID
pt: Apelidos para ID
