Seaside Admin (8.x-1.12) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Core
fr: Cœur

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Database
fr: Base de données

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: System
fr: Système

en: Author:
fr: Auteur :

en: Clear
fr: Vider

en: Breadcrumb settings
fr: Paramètres du fil d'Ariane

en: Show home page link in breadcrumb
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Not published
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Color settings
fr: Réglages de la couleur

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Last checked: @time ago
fr: Dernière vérification : il y a @time

en: Last checked: never
fr: Dernière vérification : jamais

en: Includes: %includes
fr: Contient : %includes

en: Includes:
fr: Contient :

en: Enabled: %includes
fr: Activé : %includes

en: Disabled: %disabled
fr: Désactivé : %disabled

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Last Cron Run
fr: Dernière fois que la tâche planifiée (cron) a été lancée

en: Drupal Version
fr: Version de Drupal

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: General System Information
fr: Informations générales du système
