Seaside Admin (8.x-1.8) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Release notes
id: Catatan edar

en: Picture
id: Foto

en: Web Server
id: Server Web

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: System
id: Sistem

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Clear
id: Bersihkan

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Color settings
id: Pengaturan warna

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Memory limit
id: Batas memori

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Last checked: @time ago
id: Terakhir diperiksa: @time yang lalu

en: Last checked: never
id: Terakhir diperiksa: belum pernah

en: Includes: %includes
id: Menyertakan: %includes

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Enabled: %includes
id: Aktif: %includes

en: Disabled: %disabled
id: Nonaktif: %disabled

en: Text Formats
id: Format teks

en: Choose a file
id: Pilih file

en: Last Cron Run
id: Cron Run Terakhir

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat jenis konten apa pun. Buka <a href="@create_content">halaman pembuatan jenis konten</a> untuk menambahkan jenis konten baru.

en: General System Information
id: Informasi Sistem Umum
