Security Kit (8.x-1.2-rc1) - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Configure
fr: Configurer

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Enforce
fr: Forcer

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Security
fr: Sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Origin
fr: Origine

en: Policy
fr: Politique

en: Preload
fr: Préchargement

en: Configure levels and various techniques of protection from cross-site scripting attacks
fr: Configurer les niveaux et les différentes techniques de protection contre les attaques de type "cross-site scripting"

en: Content Security Policy
fr: Politique de sécurité du contenu (CSP)

en: Report Only
fr: Rapport uniquement

en: Specify trustworthy sources for &lt;object&gt;, &lt;embed&gt; and &lt;applet&gt; elements.
fr: Spécifier des sources fiables pour les éléments &lt;object&gt ;, &lt;embed&gt ; et &lt;applet&gt ;.

en: Allow requests from
fr: Autoriser les requêtes depuis

en: Configure levels and various techniques of protection from Clickjacking/UI Redressing attacks
fr: Configurer les niveaux et les différentes techniques de protection contre les attaques de type Clickjacking/UI Redressing.

en: Configure various techniques to improve security of SSL/TLS
fr: Configurer les différentes techniques pour améliorer la sécurité de SSL/TLS

en: Enhance security of your Drupal website.
fr: Améliorer la sécurité de votre site web Drupal.

en: Send HTTP response header
fr: Envoyer l'en-tête de réponse HTTP

en: Various
fr: Divers

en: Include subdomains
fr: Inclure les sous-domaines

en: Security Kit settings
fr: Paramètres de Security Kit

en: Administer Security Kit
fr: Administrer Security Kit

en: Report only
fr: Rapport uniquement

en: Image src
fr: Source (src) de l'image

en: Enable HTTP String Transport Security
fr: Activer HTTP String Transport Security

en: Disable autocomplete
fr: Désactiver l'autocomplétion

en: X-XSS-Protection header
fr: Entête HTTP X-XSS-Protection

en: X-Frame-Options header
fr: Entête X-Frame-Options

en: Configure the X-Frame-Options HTTP header
fr: Configurer l'entête HTTP X-Frame-Options

en: JavaScript-based protection
fr: Protection basée sur JavaScript

en: Configure miscellaneous unsorted security enhancements
fr: Configurer diverses améliorations de sécurité non triées
