Sector Distribution (10.0.0-alpha5) - en to ro translation catalogue (82 entries)

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Language
ro: Limba

en: Action
ro: Acțiune

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Updated
ro: Actualizat

en: Picture
ro: Imagine

en: Content type
ro: Tip conținut

en: All
ro: Toate

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Centered
ro: Centrat

en: Display options
ro: Opțiuni de afișare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Desc
ro: Descendent

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Messages
ro: Mesaje

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Content options
ro: Opțiuni conținut

en: Tabs
ro: Taburi

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Offset
ro: Decalaj

en: Delete node
ro: Ștergeți nodul

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Resource
ro: Resursă

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Add custom block
ro: Adăugare bloc personalizat

en: No media available.
ro: Nu există suport media disponibil.

en: Asc
ro: Ascendent

en: New draft
ro: Ciornă nouă

en: Edit draft
ro: Editează ciorna

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Media name
ro: Nume media

en: Find and manage media.
ro: Găsiți și gestionați media.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.
