Sector Distribution (10.1.0-beta7) - en to fa translation catalogue (90 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Action
fa: عملکرد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیام

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Feed
fa: خوراک

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Icon
fa: شمایل

en: Audio
fa: صوتی

en: Updated
fa: به‌روز

en: Picture
fa: تصویر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: File name
fa: نام فایل

en: Heading
fa: عنوان

en: Display options
fa: گزینه‌های نمایش

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Desc
fa: نزولی

en: Note
fa: یادداشت

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Moderate
fa: مدیریت

en: author
fa: نویسنده

en: Caption
fa: عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: or
fa: یا

en: Video
fa: ویدیو

en: Document
fa: سند

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Content options
fa: گزینه‌های محتوا

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Global
fa: سراسری

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: and
fa: و

en: Embed
fa: جایگذاری

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Critical
fa: بحرانی

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Add custom block
fa: افزودن بلوک سفارشی

en: No media available.
fa: رسانه‌ای در دسترس نیست

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Media name
fa: نام رسانه

en: Content editor
fa: ویرایشگر محتوا
