Sector Distribution (all releases) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Display options
pt: Mostrar opções

en: Note
pt: Nota

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Moderate
pt: Moderar

en: or
pt: ou

en: Content settings
pt: Configurações de conteúdo

en: Document
pt: Documento

en: News
pt: Notícias

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Blocks
pt: Blocos

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Brand
pt: Marca

en: Delete node
pt: Apagar post

en: and
pt: e

en: of
pt: de

en: Resource
pt: Recurso

en: Critical
pt: Crítico

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Content Moderation
pt: Moderação de Conteúdo

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: New draft
pt: Novo rascunho

en: Edit draft
pt: Editar rascunho

en: View published
pt: Ver publicado

en: View draft
pt: Ver rascunho

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Content editor
pt: Editor de conteúdo

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: Wide (1090)
pt: Largo (1090)
