Sector Distribution (5.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (202 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Last updated
id: Update terakhir

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Image
id: Gambar

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: Archive
id: Arsip

en: Icon
id: Ikon

en: hidden
id: tersembunyi

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Severity
id: Keparahan

en: Count
id: Jumlah

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: Start
id: Mulai

en: Basic
id: Dasar

en: Role
id: Peran

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Last
id: Terakhir

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Member for
id: Anggota selama

en: First
id: Pertama

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: Revision
id: Revisi

en: Promotion
id: Promosi

en: Completed
id: Selesai

en: 301 Moved Permanently
id: 301 Dipindah Permanen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: News
id: Berita

en: Sticky
id: Menempel

en: Tabs
id: Tab

en: Complete
id: Selesai

en: medium
id: sedang

en: Apply
id: Terapkan

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Used in
id: Digunakan di

en: Permission
id: Kewenangan

en: Grid
id: Kotakan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Filter by category
id: Saring berdasarkan kategori

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
id: Seorang anggota akan dianggap online selama ini jika dia sudah membuka minimal satu halaman.

en: Offset
id: Letak

en: Locked
id: Dikunci

en: authenticated user
id: anggota biasa

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: anonymous user
id: pengunjung anonim

en: Block type
id: Jenis blok

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User account
id: Keanggotaan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: IP address
id: Alamat IP

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Frontpage
id: Laman depan

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Draft
id: Konsep

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Who's new
id: Pengguna yang baru

en: Who's online
id: Siapa yang online

en: Apply filters
id: Terapkan filters

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Recent content
id: Konten terbaru

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Recent log messages
id: Pesan log terbaru

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wide
id: Lebar

en: Media type
id: Jenis media

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Original language
id: Bahasa asli

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Revision comparison
id: Perbandingan revisi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Search result highlighting input
id: Hasil pencarian menyoroti masukan

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: Recent content.
id: Konten terbaru

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
id: Tampilkan daftar akun pengguna baru pada situs.

en: Who's online block
id: Blok pengguna online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
id: Tampilkan nama-nama pengguna yang aktif akhir-akhir ini, dan jumlah total pengguna aktif.

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: There are no custom blocks available.
id: Tidak ada blok custom tersedia

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: A list of new users
id: Daftar pengguna baru

en: There are currently @total users online.
id: Saat ini terdapat @total pengguna online.

en: There are currently 0 users online.
id: Saat ini terdapat 0 pengguna online

en: A list of users that are currently logged in.
id: Daftar pengguna yang sedang online

en: Media name
id: Nama media

en: Find and manage media.
id: Menemukan dan mengelola media.

en: Name (A-Z)
id: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id: Nama (Z-A)
