Sector (8.x-2.0-beta3) - en to da translation catalogue (274 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Register
da: Opret konto

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: <none>
da: - ingen -

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Back to top
da: Tilbage til toppen

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Count
da: Antal

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: General
da: Generelt

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Last
da: Sidste

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Insert image
da: Insæt billede

en: Languages
da: Sprog

en: First
da: Første

en: author
da: forfatter

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Glossary
da: Ordliste

en: Revision
da: Version

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Completed
da: Gennemført

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: Content settings
da: Indstillinger for indhold

en: Relationship
da: Forbindelse

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: News
da: Nyheder

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Tabs
da: Faner

en: Complete
da: Komplet

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: medium
da: mellem

en: Apply
da: Udfør

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: simple
da: simpel

en: Permission
da: Tilladelse

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Show all
da: Vis alle

en: Offset
da: Forskydning

en: Locked
da: Låst

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Search index
da: Søgeindex

en: Filter by type
da: Filtrér på type

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Show more
da: Vis flere

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Show less
da: Vis færre.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Wide
da: Bred

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål afgør, om du er et menneske, for at forhindre automatisk indsendelse af spam.

en: A boolean indicating whether the node is published.
da: En boolsk værdi som angiver hvorvidt indholdselementets er udgivet.

en: With selection
da: Handling

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen brugerdefinerede blokke.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Demographic
da: Demografi

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.
