Sector Distribution (8.x-2.0-beta3) - en to ja translation catalogue (304 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: hidden
ja: 非表示

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: <none>
ja: <なし>

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Count
ja: カウント

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Start
ja: 開始

en: Basic
ja: 基本

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Banner
ja: バナー

en: Last
ja: 最後

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Tools
ja: ツール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Languages
ja: 言語

en: First
ja: 最初

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Days
ja: 日

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Revision
ja: リビジョン

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Completed
ja: 完了

en: Content settings
ja: コンテンツ設定

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Complete
ja: 完了

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: medium
ja: 普通

en: Apply
ja: 適用

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: simple
ja: シンプル

en: Permission
ja: 権限

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Global
ja: グローバル

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Media Browser
ja: メディアブラウザー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Resource
ja: リソース

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: Geographic
ja: 地理

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Wide
ja: ワイド

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Country codes
ja: 国コード

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間の訪問者であるかどうかをテストし、自動化されたスパム送信を防ぐためのものです。

en: Metatag
ja: メタタグ

en: A boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうかを表すブール値。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: Country names
ja: 国名

en: Last Password Reset
ja: 前回のパスワードリセット

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Likert
ja: リッカート

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.
