Sector (8.x-2.0-beta5) - en to hu translation catalogue (339 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Email notification
hu: Email értesítés

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: Last updated
hu: Legutóbb frissítve

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: view
hu: megtekintés

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Use count
hu: Használatok száma

en: Message
hu: Üzenet

en: No log messages available.
hu: Nincs egyetlen rögzített esemény sem.

en: Image
hu: Kép

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Preview
hu: Előnézet

en: Help
hu: Súgó

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Archive
hu: Archiválás

en: Icon
hu: Ikon

en: hidden
hu: rejtett

en: Path
hu: Útvonal

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Updated
hu: Frissítve

en: <none>
hu: < nincs >

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Picture
hu: Kép

en: Titles
hu: Címek

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Files
hu: Fájlok

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Severity
hu: Szint

en: Count
hu: Mennyiség

en: Watchdog
hu: Eseménynapló

en: Normal
hu: Általános

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Desc
hu: Csökk

en: preview
hu: előnézet

en: General
hu: Általános

en: Start
hu: Kezdete

en: Basic
hu: Alap

en: Role
hu: Szerepkör

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Last
hu: Utolsó

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Tools
hu: Eszközök

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Gender
hu: Nem

en: Token
hu: Vezérjel

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Member for
hu: Ennyi ideje tag

en: Front page
hu: Címlap

en: Insert image
hu: Kép beillesztése

en: Languages
hu: Nyelvek

en: First
hu: Első

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: People
hu: Emberek

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Video
hu: Videó

en: Glossary
hu: Szójegyzék

en: Revision
hu: Változat

en: Related links
hu: Kapcsolódó hivatkozások

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Completed
hu: Teljesítve

en: 301 Moved Permanently
hu: 301 Véglegesen áthelyezve

en: 307 Temporary Redirect
hu: 307 Ideiglenes átirányítás

en: Content settings
hu: Tartalom beállításai

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: News
hu: Hírek

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Tabs
hu: Fülek

en: Complete
hu: Kész

en: Next Page >
hu: Következő oldal &gt;

en: < Previous Page
hu: &lt; Előző oldal

en: medium
hu: közepes

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: small
hu: kicsi

en: large
hu: nagy

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: Used in
hu: Ez használja

en: simple
hu: egyszerű

en: Permission
hu: Jogosultság

en: 300 Multiple Choices
hu: 300 Többszörös választás

en: 302 Found
hu: 302 Találat

en: 303 See Other
hu: 303 Lásd máshol

en: 304 Not Modified
hu: 304 Nem módosult

en: 305 Use Proxy
hu: 305 Proxy használat

en: < Previous
hu: < Előző

en: Global
hu: Általános

en: Subtitle
hu: Alcím

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
hu: Meghatározza, hogy mennyi ideig kell egy felhasználót a webhelyen lévőnek tekinteni, miután egy oldalt megtekintett.

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Offset
hu: Eltolás

en: Locked
hu: Zárolt

en: authenticated user
hu: azonosított felhasználó

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Publish content
hu: Tartalom közzététele

en: anonymous user
hu: névtelen látogató

en: Block type
hu: Blokktípus

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Webform submissions
hu: Űrlap beküldések

en: IP address
hu: IP-cím

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: No files available.
hu: Nincsenek elérhető fájlok.

en: Frontpage
hu: Címlap

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Search index
hu: Keresési index

en: Draft
hu: Vázlat

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: Education
hu: Oktatás

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Compact
hu: Tömör

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Who's new
hu: Új felhasználók

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Delete redirect
hu: Átirányítás törlése

en: Powered by Drupal
hu: Drupal működteti

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Who's online
hu: Jelenlévő felhasználók

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Your virtual face or picture.
hu: A webhelyen megjelenő virtuális arc.

en: Show more
hu: Több mutatása

en: Resolved
hu: Feloldva

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Library
hu: Könyvtár

en: Show less
hu: Kevesebb mutatása

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Status code
hu: Állapotkód

en: Marital status
hu: Családi állapot

en: Delete content
hu: Tartalom törlése

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Monthly archive
hu: Havi archívum

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Full content
hu: Teljes tartalom

en: Recent content
hu: Friss tartalom

en: No front page content has been created yet.
hu: Még nem lett létrehozva címlapra kerülő tartalom.

en: Unpublish content
hu: Tartalom elrejtése

en: Make content sticky
hu: Tartalom kiemelése

en: Make content unsticky
hu: Tartalom kiemelésének megszüntetése

en: Promote content to front page
hu: Tartalom címlapra helyezése

en: Remove content from front page
hu: Tartalom levétele a címlapról

en: Save content
hu: Tartalom mentése

en: Find and manage content.
hu: Tartalmakat keres és kezel.

en: Time zones
hu: Időzónák

en: No people available.
hu: Nincsenek a webhellyel kapcsolatban álló emberek.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
hu: [site:name] adminisztrátora által létrehozott új felhasználói fiók elkészült

en: Find and manage people interacting with your site.
hu: A webhellyel kapcsolatban álló emberek keresése és adminisztrációja.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Insert file
hu: Fájl beillesztése

en: Update URL alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: Recent log messages
hu: Legutóbbi naplóüzenetek

en: Last accessed
hu: Utolsó használat

en: Fix 404 pages
hu: 404-es oldalak javítása

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hu: Felhasználói fiókok kezelése, szerepkörök és jogosultságok.

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Select files
hu: Fájlok kiválasztása

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Industry
hu: Iparág

en: Master
hu: Mester

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Wide
hu: Széles

en: Resource type
hu: Forrástípus

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: Original language
hu: Eredeti nyelv

en: Country codes
hu: Országkódok

en: No submissions available.
hu: Nincsenek elérhető beküldések.

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
hu: Ez a kérdés vizsgálja, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.

en: Revision comparison
hu: Változat összehasonlítás

en: Redirect 404
hu: 404-es hiba átirányítása

en: A boolean indicating whether the node is published.
hu: Logikai érték, amely a tartalom közzétételi állapotát jelzi.

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: Custom block library
hu: Egyéni blokkok könyvtára

en: Registering module
hu: Használó modul

en: File usage
hu: Fájl használata

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Search result highlighting input
hu: Keresési eredmény, a keresett szó kiemelve

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Large (480×480)
hu: Nagy (480×480 képpont)

en: Medium (220×220)
hu: Közepes (220×220 képpont)

en: Thumbnail (100×100)
hu: Bélyegkép (100×100 képpont)

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Block the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltása

en: Cancel the selected user account(s)
hu: A kiválasztott felhasználók törlése

en: Unblock the selected user(s)
hu: A kiválasztott felhasználó tiltásának feloldása

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] felhasználó fióktörlési kérelme [site:name] webhelyen

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] felhasználó bejelentkezési adatai [site:name] webhelyen

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (jóváhagyásra várva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (jóváhagyva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (zárolva)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
hu: [user:display-name] fiókadatai [site:name] webhelyen (törölve)

en: Links related to the active user account
hu: A jelenleg bejelentkezett felhasználó fiókjával kapcsolatos műveletek

en: Administrative task links
hu: Műveletek adminisztrátoroknak

en: Site information links
hu: Információk a webhelyről

en: Site section links
hu: Webhely alegységeire mutató hivatkozások

en: User tool links, often added by modules
hu: Műveletek felhasználóknak, gyakran más modulok révén

en: Find and manage custom blocks.
hu: Egyéni blokkok keresése és kezelése.

en: Find and manage files.
hu: Fájlok keresése és kezelése.

en: All content, by month.
hu: Minden tartalom, hónaponként csoportosítva.

en: Recent content.
hu: Friss tartalom.

en: All content promoted to the front page.
hu: A kezdőlapon közzétett összes tartalom.

en: All content, by letter.
hu: Minden tartalom, kezdőbetűk szerint csoportosítva.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hu: Egy bizonyos taxonómiakifejezéshez tartozó tartalom.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
hu: Egy listát jelenít meg a webhely legfrissebb felhasználói fiókjairól.

en: Who's online block
hu: Jelenlévő felhasználók blokk

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
hu: Megmutatja a legutóbb aktív felhasználókat és az aktív felhasználók számát.

en: Max 1300x1300
hu: Legfeljebb 1300×1300 képpont

en: Max 2600x2600
hu: Legfeljebb 2600×2600 képpont

en: Max 325x325
hu: Legfeljebb 325×325 képpont

en: Max 650x650
hu: Legfeljebb 650×650 képpont

en: Narrow
hu: Keskeny

en: There are no custom blocks available.
hu: Nem érhetőek el egyéni blokkok.

en: Files overview
hu: Fájlok áttekintése

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
hu: {{ arguments.fid }} fájlhasználati információi

en: Find and manage content
hu: Tartalom keresése és kezelése

en: Welcome to [site:name]
hu: [site:name] – üdvözlet a webhelyen!

en: Name or email contains
hu: Név vagy e-mail tartalmazza

en: A list of new users
hu: Új felhasználók egy listája

en: There are currently @total users online.
hu: Jelenleg @total felhasználó van online.

en: There are currently 0 users online.
hu: Jelenleg 0 felhasználó van bejelentkezve.

en: A list of users that are currently logged in.
hu: Egy lista a jelenleg bejelentkezett felhasználókról.

en: Delete media
hu: Média törlése

en: Media name
hu: Média neve

en: Select entities
hu: Entitások kiválasztása

en: Linkit result thumbnail
hu: Linkit eredmény bélyegkép

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Country names
hu: Országnevek

en: List of redirects
hu: Átirányítások listája

en: There is no redirect yet.
hu: Még nincsenek átirányítások.

en: Save media
hu: Média mentése

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
hu: Kedves [user:display-name]!
    
    [site:name] webhelyen kezdeményezték a felhasználó törlését.
    
    A [site:url-brief] webhely felhasználója törölhető erre a hivatkozásra kattintva, vagy a böngésző címsorába másolva:
    
    [user:cancel-url]
    
    FIGYELMEZTETÉS: A felhasználó törlése nem visszavonható.
    
    A fenti hivatkozás egy napig érvényes, és ha nem lesz felhasználva, semmi nem történik.
    
    --  [site:name] csapata

en: Publish media
hu: Média közzététele

en: Unpublish media
hu: Média elrejtése

en: Employment status
hu: Alkalmazotti foglalkoztatás jellege

en: Ethnicity
hu: Etnikum

en: New submission added to [webform:title].
hu: [webform:title] űrlap beküldése megtörtént.

en: Webform submission operations bulk form
hu: Webes űrlapok beküldésein végzett tömeges műveletek űrlapja

en: Delete submission
hu: Beküldés törlése

en: Add the Administrator role to the selected users
hu: A kiválasztott felhasználók adminisztrátori szerepkörhöz rendelése

en: Phone type
hu: Telefon típus

en: Remove the Administrator role from the selected users
hu: Az Adminisztrátor szerepkör visszavonása a kijelölt felhasználóktól

en: Star/Flag submission
hu: Beküldés csillagozása/megjelölése

en: Unstar/unflag submission
hu: Beküldés csillagozásának/megjelölésének megszüntetése

en: Please login to access the uploaded file.
hu: Be kell jelentkezni a feltöltött fájl eléréséhez.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
hu: [webform_submission:submitted-to] űrlap #[webform_submission:serial] beküldése

en: {Empty}
hu: {Üres}

en: Please login to access this form.
hu: Be kell jelentkezni az űrlap eléréséhez.

en: Indicates required field
hu: Kötelezően kitöltendő mezőt jelöl

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
hu: Jelen felhasználó korábban már beküldte ezt az űrlapot. <a href="#">Megtekintés</a>

en: Default webform submissions views.
hu: A webes űrlapok beküldéseinek alapértelmezett nézete.

en: Embed: Default
hu: Beágyazás: Alapértelmezett

en: Display submissions.
hu: Beküldések megjelenítése.

en: Administer submissions.
hu: Beküldések adminisztrációja.

en: Embed: Manage
hu: Beágyazás: Kezelés

en: Manage submissions.
hu: Beküldések kezelése.

en: Embed: Review
hu: Beágyazás: Átnézés

en: Review submissions.
hu: Beküldések átnézése.

en: Lock submission
hu: Beküldés zárolása

en: Unlock submission
hu: Beküldés zárolásának feloldása
