Sector (8.x-2.0-beta3) - en to ro translation catalogue (254 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Administration
ro: Administrare

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: hidden
ro: ascuns

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: <none>
ro: <nimic>

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Count
ro: Contor

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: preview
ro: previzualizare

en: Basic
ro: Simplu

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Last
ro: Ultimul

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Provider
ro: Furnizor

en: Tools
ro: Instrumente

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Token
ro: Simbol

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Languages
ro: Limbi

en: First
ro: Primul

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Glossary
ro: Glosar

en: Revision
ro: Revizie

en: Promotion
ro: Promoție

en: Completed
ro: Finalizată

en: Relationship
ro: Relaţie

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Tabs
ro: Taburi

en: Complete
ro: Finalizat

en: medium
ro: mediu

en: Apply
ro: Aplică

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Permission
ro: Permisiune

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Offset
ro: Decalaj

en: Locked
ro: Blocat

en: authenticated user
ro: utilizator autentificat

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: anonymous user
ro: utilizator anonim

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Search index
ro: Index căutare

en: Draft
ro: Proiect

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Resource
ro: Resursă

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: No front page content has been created yet.
ro: Încă nu există conținut creat pentru prima pagină.

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Time zones
ro: Fusuri orare

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Original language
ro: Limba originală

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: A boolean indicating whether the node is published.
ro: O valoare logică care indică dacă nodul este publicat.

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Custom block library
ro: Librărie bloc personalizat

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Find and manage custom blocks.
ro: Găsiți și gestionați blocurile personalizate.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: There are no custom blocks available.
ro: Nu există blocuri personalizate disponibile.

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: Media name
ro: Nume media
