Securimage CAPTCHA (8.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (33 entries)

en: Type
uk: Тип

en: Image
uk: Зображення

en: none
uk: немає

en: Audio
uk: Звук

en: Code
uk: Код

en: Example
uk: Приклад

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Code length
uk: Довжина коду

en: Spam control
uk: Контроль спаму

en: Characters to use in the code
uk: Символи для використання в коді

en: Challenge description
uk: Опис перевірки

en: Math Question
uk: Математичне завдання

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90).
uk: Введіть шістнадцятковий код для кольору тексту (наприклад, #FFF or #FFCE90).

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
uk: Введіть шістнадцятковий код для кольору тексту (наприклад, #000 або #004283).

en: Distortion and noise
uk: Спотворення та шум

en: Distortion level
uk: Рівень спотворень

en: Noise level
uk: Рівень шуму

en: File format
uk: Формат файлу

en: 1 sec
uk: 1 сек

en: 5 sec
uk: 5 сек.

en: Expiration time
uk: Завершення терміну дії

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Line color
uk: Колір лінії

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
uk: Налаштування тла, кольорів тексту та формату файлу в графічній CAPTCHA.

en: @level - no distortion
uk: @level - без спотворень

en: @level - low
uk: @level - низький

en: @level - medium
uk: @level - середній

en: @level - high
uk: @level - високий

en: Font example
uk: Зразок шрифту

en: solid
uk: суцільне

en: Number of lines
uk: Кількість ліній
