Securimage CAPTCHA (9.0.0) - en to ru translation catalogue (29 entries)

en: Type
ru: Тип

en: Image
ru: Изображение

en: none
ru: нет

en: Audio
ru: Аудио

en: Code
ru: Код

en: Example
ru: Пример

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Code length
ru: Длина кода

en: Spam control
ru: Защита от спама

en: Characters to use in the code
ru: Символы для использования в коде

en: Challenge description
ru: Описание теста

en: Math Question
ru: Математический вопрос

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90).
ru: Введите 16-ричный код для цвета фона (например #FFF или #FFCE90).

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ru: Введите HEX-код для цвета текста (например #000 или #004283).

en: Distortion and noise
ru: Искажение и шум

en: Distortion level
ru: Степень искажения

en: Noise level
ru: Уровень шума

en: File format
ru: Формат файла

en: 1 sec
ru: 1 сек

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Line color
ru: Цвет линии

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ru: Настройка фона, цвета текста и формата файла картинки CAPTCHA.

en: @level - no distortion
ru: @level - без искажения

en: @level - low
ru: @level - низкая

en: @level - medium
ru: @level - средняя

en: @level - high
ru: @level - высокая

en: Font example
ru: Пример шрифта
